2021-2022  Snohomish United Tryouts

Snohomish United is the sole premier soccer club chartered to provide the highest level of training within Snohomish Youth Soccer Association (SnYSA), serving the community and school district of Snohomish, and draws players from all-across western Washington.

Miss Our United Parent Info Meeting?  Meeting Recording & Presentation Below  

 

Passcode: =V@gj4C&

Registration for tryouts is open, there is a $20 fee for tryouts. Pre-registration for tryouts is highly recommended and will expedite check-in. View our coaching assignments below as they are released.  Information on costs and fees can be found HEREIf you have any problems with registration contact Amy Mikulsky at amy@snohomishyouthsoccer.org.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021-22 Snohomish United

Tryouts & Team Placement

Times below are subject to change, be sure to check the website before heading to the field. Players should plan on attending all tryout dates. 

Tryout Dates

Tryout Image_edited.jpg
Title
Age Group
Age Group Coaches
Tryout Dates
Tryout Times
Location
Boys
U09 (2013/2014)
A) Jose Vega Morales B) Enrique Guzman C) Tyler Mikulsky
MAY 20-21
Thur 5:00-6:15 Fri 5:00-6:15
Stocker Fields
Boys
U10 (2012)
A) Jose Vega Morales B) Enrique Guzman C) Tyler Mikulsky
MAY 20-21
Thur 5:00-6:15 Fri 5:00-6:15
Stocker Fields
Boys
U11 (2011)
A) Jose Vega Morales A) Enrique Guzman B) Everardo Cisneros
MAY 20-21
Thur 6:30-7:45 Fri 6:30-7:45
Stocker Fields
Boys
U12 (2010)
A) Sanna Nyassi ...... B) Michael Mikulsky
MAY 20-21
Thur 6:30-7:45 Fri 6:30-7:45
Stocker Fields
Boys
U13 (2009)
ECNL) Sanna Nyassi RCL) Kees Westra
MAY 10-12 (10th ECNL)
Mon 5:00-6:30 Tues 5:00-6:30 Wed 5:00-6:30
Stocker Fields
Boys
U14 (2008)
ECNL) An Nuon ...... RCL) Jamie Thilmony
MAY 10-12 (10th ECNL)
Mon 5:00-6:30 Tues 5:00-6:30 Wed 5:00-6:30
Stocker Fields
Boys
U15 (2007)
ECNL) An Nuon ...... RCL) Everardo Cisneros
MAY 10-12 (10th ECNL)
Mon 6:45-8:15 Tues 6:45-8:15 Wed 6:45-8:15
Stocker Fields
Boys
U16 (2006)
ECNL) Scott Uderitz RCL) Jamie Thilmony
MAY 15-17 (15th ECNL)
Sat 10:30-12:00 Sun10:30-12:00 Mon 6:00-7:30
Stocker Fields
Boys
U17 (2005)
ECNL) Jake Feener ... RCL) Jason Baumgardt
MAY 15-17 (15th ECNL)
Sat 10:30-12:00 Sun10:30-12:00 Mon 6:00-7:30
Stocker Fields
Boys
U18/19 (2004/3)
ECNL1)Anthony Sardon .......... ECNL2)Scott Uderitz
MAY 15-17 (15th ECNL)
Sat 10:30-12:00 Sun10:30-12:00 Mon 6:00-7:30
Stocker Fields
Girls
U09 (2013/14)
A) Heather Feener ... B) TBA
MAY 20-21
Thur 5:00-6:15 Fri 5:00-6:15
Stocker Fields
Girls
U10 (2012)
A) Tod Uderitz ......... B) Pablo Mummey
MAY 20-21
Thur 5:00-6:15 Fri 5:00-6:15
Stocker Fields
Girls
U11 (2011)
A) Zach Johndrow ... B) TBA
MAY 20-21
Thur 6:30-7:45 Fri 6:30-7:45
Stocker Fields
Girls
U12 (2010)
A) Adam Fenster ........ B) TBA
MAY 20-21
Thur 6:30-7:45 Fri 6:30-7:45
Stocker Fields
Girls
U13 (2009)
A) Traci Carroll ........ B) TBA
MAY 11-12
Tues 5:00-6:30 Wed 5:00-6:30
Stocker Fields
Girls
U14 (2008)
A) Zach Johndrow ... B) Michael Mikulsky
MAY 11-12
Tues 6:45-8:15 Wed 6:45-8:15
Stocker Fields
Girls
U15 (2007)
ECNL (R) Brandon Mitalas .................. RCL)Brandon Mitalas
MAY 11-12 (ECNL & RCL)
Tues 6:45-8:15 Wed 6:45-8:15
Stocker Fields
Girls
U16 (2006)
ECNL (R) Jake Feener RCL) Zach Johndrow
MAY 18-19 (ECNL & RCL)
Tues 5:00-6:30 Wed 5:00-6:30
Stocker Fields
Girls
U17 (2005)
ECNL (R) Brandon Mitalas ......... RCL)Heather Feener
MAY 18-19 (ECNL & RCL)
Tues 5:00-6:30 Wed 5:00-6:30
Stocker Fields
Girls
U18/19 (2004/3)
ECNL (R) Jake Feener RCL) Pablo Mummey
MAY 18-19 (ECNL & RCL)
Tues 6:45-8:15 Wed 6:45-8:15
Stocker Fields